Christi Auferstehung


Christi Auferstehung
Christi Auferstehung (Türkçe: İsa’nın Dirilişi Kilisesi), Almanya’nın Köln kentinin Lindenthal bölgesinde yer alan, 1968 ile 1970 yılları arasında inşa edilmiş ve 1971 yılında ibadete açılmış bir Katolik Kilisesidir.

Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi bir mimar olan Gottfried Böhm tarafından tasarlanan kilise binası, mimarın heykeli anımsatan önemli tasarımlarından birisidir. Köln şehrinin Lindenthal bölgesindeki kanalın hemen yanında yer alan kilise binası su kanalları ve oldukça eski ağaçlar ile çevrilmiş durumdadır.

Bu kilisenin yerinde 1934 ile 1936 yılları arasında Düsseldorflu bir mimar Franz Schneider tarafından geleneksel tarzda tasarlanan başka bir kilise binası yer alıyordu. İkinci Dünya Savaşı’nda özellikle 1944 yılında maruz kaldığı bir bombardıman sırasında hasar görmesine rağmen ayakta kalan kilise 1967 yılına kadar kullanıldı. Ancak taşıyıcı sisteminin problemleri nedeniyle 1968 yılında bu bina yıkıldı ve yerine Gottfried Böhm tarafından tasarlanan modern mimarlık tarzındaki kilise 1968 ile 1970 yılları arasında inşa edildi.

Comments are closed.